Our Staff

We are a two form entry primary school with two nursery classes. 

 

Senior Leaders

Headteacher: Mrs. Christine Terrey

Deputy Headteacher / Senco : Mrs. Emma Chaplin

Deputy Headteacher  : Miss Lyn White

EYFS Leader : Mrs. Nicola Williams

Key Stage 2 Leader : Mrs. Deniz Elton

Office Staff

Health, Safety and Safeguarding Officer / Heads PA : Mrs. Sarah McGonigle

Bursar: Mrs. Michelle Young

Attendance and Absence Officer : Mrs. Katherine Cotton

Foundation Village Admin Officer : Ms. Vicky Webster

Main Office Admin Officer : Mrs Mel Ellis

Nursery

Class Teacher: Mrs. Nicola Williams 

Teaching Assistants: Mrs. Julia Streeter,

Mrs. Sharon Voice,  Mrs Amie Fox, 

Mrs. Claire Mayo, Mrs. Gaynor Lowe

Individual Needs Assistant: Mrs. Paula Crossley

Additional MDSA : Mrs. Lorraine Whitehead

Volunteer: Miss. Sarah Baverstock

Reception

Class Teachers: Mrs Ellie Clarke-Walker,  Mrs Emma Colbran-Green, Mrs Michele White

Teaching Assistants:  Miss Alex Hanscombe, Mrs. Wendy Avenell, Mrs Mirrae Shaptej

Individual Needs Assistants : Mrs. Emma Mitchell

 

Year  1

Class Teachers: Mrs Elizabeth Jackson,  Mrs Vicky Pescott

Teaching Assistants: Mrs Liz Geering, Mrs Michelle Penfold,

Individual Needs Assistant: Miss Hayley Parsons

Additional Nurture Teacher across Years 1 and 2: Miss. Maria Angelakis

Nurture TA : Mrs Debbie Boswell

Year 2

Class Teachers: Mr. Anthony Chaplin, Mrs Inga Elphick

Teaching Assistants:  Mrs Caireen York, Mr Ken MacQueen

Individual Needs Assistants : Mrs Debbie Boswell, Mrs Julie Lovis

 

Year 3

Class Teachers: Mr Nicholas Jacques, Miss Olivia Mellor

Teaching Assistants: Mrs. Kerri Moors, Mrs Maria Williams

Individual Needs Assistant: Ms Annie Derrick 

 

Year 4

Class Teachers: Mr Christopher Ancell, Miss Helena Shears

Teaching Assistants:  Ms Dawn Carter, Mrs Michelle Tyhurst, Mrs Claire Cross (trainee)

Individual Needs Assistants:  Mrs Nicola Crewe, Miss Emma Dunk

Year 5

Class Teachers: Mrs Deniz Elton, Mr Andrew Theobold

Teaching Assistants: Mrs Angela King, 

Mrs. Danielle Francis

Individual Needs Assistants: Mrs Sarah Jones

Year 6

Class Teachers:  Mrs. Lisa Boatman, Mr Dennis O'Sullivan

Teaching Assistants:  Mrs. Helene Bray,  Mrs Sarah-Jane Smith, Mrs Nasim Chillcott

Individual Needs assistant : Mrs Jackie Stenning

Additional MDSA in Key Stage 2 : Ms.Lorraine Heacock

Non-Class Based

Reading Recovery Teacher: Mrs. Suzanne Arnold (maternity) / Mr Ben Silk

Specialist SEN TA: Mrs. Lesley Breach

Specialist Behaviour SEN TA : Miss Fi Ruddle

Specialist Support TA: Mrs. Mandy Culley

ICT Network Manager: Mr. Steven Geering

Caretaker : Mr Jeffrey Connor

Assistant Caretaker: Mrs Sandra Common

Cleaners: Mrs. Sheree Mullett, Mrs. Angie Rhodes, Mrs Deborah Nicholson, Mr Gary Broughton

Before and After School Care Clubs

Toasties: Mrs. Debbie Boswell, Mrs Sharon Voice, Ms Dawn Carter, Mrs Emma Mitchell

Puffins: Mrs Gaynor Lowe, Mrs. Paula Crossley, Mrs. Sharon Voice. Miss Holly Maynard

Beanies:  Mrs. Debbie Boswell, Mrs. Paula Crossley, Mrs. Amie Fox, Mrs Gaynor Lowe, Mrs Emma Mitchell, Miss Holly Maynard

BATS Breakfast: Mrs. Helene Bray, Mrs Caireen York, Mrs Gaynor Lowe

BATS Tea time: Mrs. Sarah-Jane Smith, Mrs Liz Geering, Mrs Caireen York, Mrs Claire Mayo